تکنیک فتیله ای

 

فتیله کردن یکی ازسنتی ترین روش های ساخات ظروف از گل است.البته تابیدن فتیله ها نیاز به تمرین داره. زمان گذاشتن برای یاد گیری این تکنیک می تونه ارزشمند باشه چراکه فتیله های یکنواخت تابیده شده منجر به ساخت ظروفی با دیواره یکدست می شود. شما می توانید با هرنوع گلی تمرین کنید چون تقریبا همه آنها برای ساخت فتیله مناسبند.

  1. گل را به صورت فتیله ای ضخیم در بین دستان خود درآورید. فتیله را از وسط به سمت خارج به آرامی فشار دهید تا به شکل قابل کنترلی برای غلطاندن در آید. سعی کنید اثر انگشتانتان را عمیقا برجای نگذارید. چرا که این امر باعث بروزمشکلاتی در غلطاندن میشه. فتیله ها تا اونجاییکه ممکنه باید یکدست باشه
  2. فتیله را روی سطح تمیز، خشک و غیرقابل جذب قراردهید. با استفاده از کف دستتان فتیله را به آرامی اما محکم به عقب و جلو بغلطانید. از مرکز فتیله شروع کنید و به سمت انتهایی آن حرکت دهید. ضخامت نهایی فتیله به نوع ظرف بستگی دارد. برای شروع ساخت فتیله هایی را با اندازه های گوناگون تمرین کنید. یکی دیگر از تمرین های خوب غلطاندن چندین فتیله با اندازه های خاص است. این امر بعدا به سرعت به  فرایند ساخت کمک خواهد کرد.
  3. هنگامیکه فتیله را می غلطانید مشکل معمول در این است که درفرایند غلطاندن آنها مایلند شکل خود را از دست بدهند. برای اصلاح کردن فتیله انتهای هر دو طرف را نگه دارید و به آرامی  به جهت های مخالف بپیچانید تا زمانیکه به شکل تابیده شده اش برگردد. سپس دوباره آنرا بغلطانید تا اندازه شود. شما میتوانید این عمل را هرچند دفعه که نیاز است تکرار کنید.

سپس برای کارخود پایه ای بسازید و بعد فتیله ها را به ترتیب روی یکدیگر بچینید.

/ 1 نظر / 13 بازدید

کاش عکس هم میذاشتین . :(