naghmeh-pottery
این وبلاگ درباره سفال و سرامیک است . امیدوارم از آن لذت ببرید
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: نغمه داوری - سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢

کائولن : جزء خاک های اولیه بوده و چندان شکل پذیر نیست. از تجزیه فلدسپات در مجاورت هوا و آب بوجود میاید . بعد از پخت سفید میشود. بسیار دیر گداز است و خالص ترین خاک سرامیک میباشد. ذرات نسبتا درشت دارد و به همین دلیل خاصیت چسبندگی بسیار ضعیف دارد و باعث میشود به آن خاصیت غیر پلاستینه ( عدم قابلیت شکل پذیری) بدهد. در دمای 1250 درجه سانتی گراد متخلخل شده و در 1500 C  پخته میشود. در 1800 درجه به صورت مذاب در میاید. موادی مانند آهن در آن یافت نیمشود. و به دلیل چسبندگی کم نسبت به گل های ثانویه ، باید با اضافه کردن مواد دیگر آنرا اصلاح کردو

خاک های نخستین یا اولیه: خاک هایی هستند که در محل اولیه شکل گرفته اند و انباشته شدند. بنابراین از نظر ترکیب شیمیایی با سنگ بستر رابطه نزدیکی دارند. از خصوصیات آنها می توان به دانه بندی درشت ، دیر گدازی یا مقاوم در برابر حرارت ، خاصیت شکل پذیری کم و رنگ سفید بعد از پخت اشاره کرد. کائولن یا خاک چینی نمونه هایی از خاک های اولیه هستند. 

خاک های ثانویه یا رسوبی: این خاک ها آنهایی هستند که بوسیله آب و باد و یخچال های طبیعی از محل اولیه خود انتقال پیدا کردند و در جای دیگر انباشته شدند. این خاک ها از نظر ترکیب شیمیایی رابطه کمتری با سنگ بستر دارند. خصوصیات خاک های ثانوبه زودگداز تر و شکل پذیر تر بودنشان است. بالکی نمونه ای از خاک های ثانوبه است. 

نغمه داوری
عضو انچمن هنرمندان سفالگر کارشناس مترجمی زبان انگلیسی کارشناس هنر گرایش سفال و سرامیک شروع فعالیت 1381
کدهای اضافی کاربر :