naghmeh-pottery
این وبلاگ درباره سفال و سرامیک است . امیدوارم از آن لذت ببرید
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: نغمه داوری - دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٠

 

                                            رنگ آمیزی گل

اضافه کردن رنگ به گل می تواند ساختار شیمیایی آن را تغئیر دهد و خاصیت پلاستینه بودن آنرا کاهش دهد. برای جلوگیری از این امر بهتر است از گل های رنگی از پیش آماده شده-که حداقل به مدت 2 ماه از ساخت آنها گذشته باشد- استفاده کنیم. بهترین نتایج با مخلوط اکسید آهن یا استین موجود در بازار با گل سفید به دست می آید که رنگ روشنتری را به کار می بخشد. دمای پخت با اضافه کردن اکسید و استین پائین تر می آید. بنا براین قبل از استفاده از گل رنگ شده، باید با نمونه  کوچکی برای نتیجه رنگ تست بگیرید. برای بدست آوردن مخلوط درست باید دست به آزمون و خطا زد.

1)‌ برای محافظت از ماسک و دستکش پلاستیکی استفاده کنید. رنگ انتخاب شده را با مقداری آب مخلوط کنید تا به صورت چسب غلیظی در آید. مقداری از گل سفید را برش زده و چسب غلیظ رنگی را روی هر لایه پخش کنید و لایه ها را روی هم قرار دهید.

2) گل و رنگ را چندین بار به صورت ساندویچی  با یکدیگر مخلوط کنید. با انجام این عمل متوجه خواهید شد که رنگ به بیرون تراوش می کند و می تواند در مرحله بعدی کاملا ورز داده شود.

3) فرایند مخلوط را با ورزدادن گل به پایان برسانید تا زمانیکه رنگ کاملا درگل پخش شود. گل رنگی را در کیسه ای که هوا وارد آن نشود حداقل به مدت 2 هفته قبل از استفاده نگه دارید تا حالت پلاستینه خود را به دست اورد.

 

 

 

نکات ایمنی

هنگام استفاده از استین و اکسید در حالت پودری و خشک از ماسک و دستکش استفاه کنید. زیرا اگر استشمام شود یا در دهان روند می تواند سمی باشد با از طریق پوست جذب شوند.

 

 

 

 

 

 

نویسنده: نغمه داوری - دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٠


فراخوان دهمین دوسالانه ملی سفال و سرامیک معاصر ایران

22 مهر ماه الی30 آبان ماه 1390

موزه هنر امام علی (ع) تهران و فرهنگسرای کومش – سمنان  

اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن هنرمندان سفالگر وموسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با مشارکت موزه امام علی (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و انجمن سفال شاهرود، دهمین دوسالانه ملی سفال و سرامیک معاصر ایران را برگزار می کنند .

 

اعضای شورای سیاستگذاری :

منیژه آرمین ، بهزاد اژدری ، رضا تائبی، هیربد همت آزاد ، فرزاد فرجی، سید مهدی علوی ، عبدالرحیم سیاهکارزاده، دکتر داود ثمری، نسرین عظیمی و غلامعلی طاهری

دبیر دوسالانه :

بهزاد اژدری

دبیر اجرای:

هیربد همت آزاد

هیئت انتخاب اثار :

اوژن سیروسی، فریده تطهیری مقدم، آزاده شولی، فرزاد فرجی ، رضا تائبی

هیئت داوری نهایی :

متعاقباً اعلام خواهد شد

مقررات شرکت در نمایشگاه :

شرکت در نمایشگاه برای عموم علاقه مندان آزاد می باشد. انتخاب تکنیک و موضوع اثر آزاد است. آثار ارائه شده باید ازلحاظ محتوا و قالب، ضمن حفظ اصول زییایی شناسی ازپویایی و نوآوری برخوردار باشد . حداقل دمای پخت آثار900 درجه سانتی گراد باشد.تاریخ ساخت آثار باید بعد از خرداد 88 بوده و در سایر مسابقات شرکت داده نشده باشد. تعداد آثار ارائه شده از هر هنرمند 5 اثر خواهد بود و هنرمند مجاز است 5 اثر خود را در بخشهای مختلف شرکت دهد.چنانچه اثری قابلیت شرکت در چند بخش را داشته باشد هنرمند می تواند ،در صورتیکه از نظر هیئت انتخاب آثار مانعی وجود نداشته باشد، بخش مورد نظررا خود تعیین نماید.

 

بخش های نمایشگاه عبارتند از :

1 . حجم

2 . نقش برجسته (حداقل مساحت آثار نقش برجسته نیم مترمربع می باشد)

3 . نقش بر روی سطوح (انواع نقوش مانند خط، نقاشی و خط- نقاشی وکاشی موزائیک برروی سطوح مختلف همچون کاشی، ظروف، احجام، و ....)

4 . هنری کاربردی

5 . بخش ویژه "سرامیک دیزاین" با موضوع" گلدان تک شاخه ای

6 . آثار برتر با گرایش میراث فرهنگی و صنایع دستی ( این بخش در قالب ویژه ای در فرهنگسرای کومش سمنان برگزار خواهد شد)

7 . تکنیک های ویژه در دو بخش لعاب و بدنه

 


ادامه مطلب ...
نغمه داوری
عضو انچمن هنرمندان سفالگر کارشناس مترجمی زبان انگلیسی کارشناس هنر گرایش سفال و سرامیک شروع فعالیت 1381
کدهای اضافی کاربر :